77 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Muzeum Historii Żydów Polskich już po raz ósmy organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, która symbolizuje pamięć o tych wydarzeniach.
Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć" – niech pamięć połączy nas i w tym roku, choć nietypowo, bo wirtualnie (na naszym facebooku znajdziecie informacje, co gdzie można obejrzeć i wysłuchać)
O 15.30 wraz z pisarką Beatą Chomątowską zapraszamy na autorski spacer "Tu było getto". Bez wychodzenia z domu zobaczymy m.in. znaczniki granic getta, dowiemy się czego symbolem jest litera "bet" na pierwszym pomniku Bohaterów Getta i poznamy niezwykłą historię jednego z owocowych drzew rosnących na warszawskim Muranowie.
O 18:00 - wykład Mariana Turskiego "Opór cywilny w oczach świadka historii"
O 18.30 posłuchamy wspólnie fragmentów książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall czytanych przez Ambasadora tegorocznej akcji Żonkile – Andrzej Seweryn Official.
Książka jest zapisem rozmowy Hanny Krall z Markiem Edelmanem – ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim, który co roku, 19 kwietnia, składał bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.
o 20:00 - ubiegłoroczny koncertu orkiestry Sinfonia Varsovia upamiętniającego rocznicę wybuchu powstania w getcie
Specjalną ramówkę z okazji 77. rocznicy uzupełnią relacje świadków historii, informacje Akcji Żonkile, wykłady dr Michała Trębacza oraz dr Krzysztofa Persaka i spotkanie z Marią Ciesielską w cyklu Czytelnia POLIN.
Poznajcie ramówkę: www.polin.pl/radio
Posłuchajcie: tinyurl.com/radiopolin
19 kwietnia bądźcie z nami na znak, że #ŁączyNasPamięć