Pogadanki Filozoficzne z Eureką w Bibliotece Publicznej w Michałowicach kwiecień – maj – czerwiec 2017.
Od kwietnia do czerwca michałowiccy gimnazjaliści spotykali się w Bibliotece Publicznej w Michałowicach, aby podyskutować i pofilozofować w ramach warsztatów prowadzonych przez Pracownię Filozoficzną Eureka. Każdy z warsztatów poprzedzał film animowany lub tekst filozoficzny, który był inspiracją do dyskusji. Dzięki zaangażowaniu uczestników odbyliśmy bardzo ciekawe i wielowątkowe rozmowy: o wolności, szczęściu, przemijaniu. Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem sposobu myślenia uczestników spotkania, próbami dogłębnego zrozumienia tematu i odwagi dzielenia się swoimi przemyśleniami.
Kilka przemyśleń uczestników warsztatów filozoficznych.
• Filozofia to myślenie logiczne o rzeczach ważnych dla człowieka, takich jak życie, szczęście, bezpieczeństwo, wolność. Filozofują ludzie mądrzy.
• Rozróżniliśmy wolność od samowoli, wolność pozytywną od negatywnej. Uczestnicy nie chcą wolności totalnej, czyli samowoli. Są zdania, że prawa i uwikłanie w zależności dalej im poczucie bezpieczeństwa.
• Ważne, aby samodzielnie podejmować decyzje co do swojej przyszłości, bo to może dać im szczęście.
• Ustaliliśmy, że szczęście rozumiemy jako samorealizację człowieka, bez względu na warunki, w których się znajduje, można być szczęśliwym mając niewiele, w chorobie.
• Dyskutowaliśmy o tym, w którym momencie przemijamy i czy przemijamy w całości, czy też rozpadamy się na części, które dalej trwają. Po prostu zmieniamy formę. A może przemijamy już w momencie urodzenia? Przecież ciągle się zmieniamy.
Joanna Imienowska, Pracownia Filozoficzna Eureka