31 spotkanie DKK
Na trzydziestym pierwszym spotkaniu klubu, które odbyło się w dniu 8 marca obecnych było 14 osób. Omawialiśmy dwie pozycje „Chłopczyce z Kabulu” J. Norberg. Autorka przedstawiała w swej książce współczesne oblicze starej afgańskiej tradycji „bacza pusz". Jest to opowieść o tym, jak przybranie męskiej tożsamości daje kobiecie wolność. Druga pozycja „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego to książka obrazująca życie mieszkańców Warszawy podczas powstania w 1944 r. z wieloma odwołaniami do rzeczywistości przedwojennej, czasu wojny w, a także życia już powojennego. Opis historii jest bardzo indywidualny.Wstrząsająca lektura, która poraża prostotą języka i szczerością opowieści.
32 spotkanie DKK
W dniu 29 marca odbyło się trzydzieste drugie spotkanie DKK . Przybyli klubowicze omawiali dwie lektury . Książka Kurta Vonneguta “Pianola” powstała półwieku temu i jest satyrą na społeczeństwo zafascynowane komputerami i automatami, a lekceważące wartości humanistyczne. Maszyny zastępują człowieka w coraz to nowych dziedzinach - od pracy fizycznej do pracy umysłowej z planowaniem na skalę państwa włącznie. Decydują także o jednostce i przyszłości społeczeństwa. Główny bohater przed, którym jest obiecująca przyszłość, przyłącza się do buntu tych, którzy chcą powrotu dawnego stanu rzeczy. Pod wpływem kolegi, Proteus podejmuje akty terrorystyczne skierowane przeciwko bezdusznemu i nieludzkiemu ładowi. Druga pozycja -„ Limes inferior”.Janusza A. Zajdela porusza podobny temat. W absurdalnym, sztucznie wykreowanym świecie Argolandu nic nie jest tym, czym się z pozoru wydaje. Ludzie żyją tu w prawie idealnym socjalizmie, nikt nie musi pracować, gdzyż robią to za ludzi roboty, a jedynie najintelignetniejsi są wyznaczeni do kontrolowania pracy maszyn...
33 spotkanie DKK
Trzydzieste trzecie spotkanie miało miejsce 26 kwietnia i omawialiśmy na nim książkę J. Jonassona_”Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął”.Jest to przezabawna podróż szwedzkiego Forresta Gumpa po ostatnich stu latach losów świata.Właśnie minęło dziesięć dekad nadzwyczaj bogatego w wydarzenia życia Allana Karlssona. Problem tylko w tym, że zdrowie nie odmawia posłuszeństwa i wygląda na to, że wielka feta z okazji setnych urodzin będzie musiała się odbyć w domu spokojnej starości. Jednak człowiek, który jadł kolację z przyszłym prezydentem Trumanem, leciał samolotem z premierem Churchilem, pił wódkę ze Stalinem i zaznajomił się z Mao Zedongiem, nie może tak po prostu zdmuchnąć świeczek na torcie. Wymyka się przez okno i rusza w swą ostatnią życiową podróż...
34 spotkanie DKK
Trzydzieste czwarte spotkanie klubu w dniu 24 maja, odbyło się w ramach Tygodnia Bibliotek. Omawialiśmy „Żar” węgierskiego pisarza S. Maraia. Książka była pierwszym wydanym w Polsce dziełem pisarza. Ta niewielka powieść w swej zewnętrznej warstwie mówi o męskiej przyjaźni, zburzonej przez miłosny trójkąt, przede wszystkim jednak jest refleksją nad potrzebą poznania prawdy, ale także nad niemożnością dotarcia do sedna minionych zdarzeń. Choć bohaterowie są już starzy, na przeszłość ciągle kładzie się cień niepewności – i to napięcie udziela się również czytelnikowi, który do końca nie otrzymuje prostych odpowiedzi.
35 spotkanie DKK
Trzydzieste piąte spotkanie w dniu 28 czerwca. Omawialiśmy zbiór opowiadania fińskiej pisarki Tove Jansson pt."Wiadomość". Książka, wydana po raz pierwszy w 1997 roku, była pożegnaniem pisarki z twórczością i ostatnią wiadomością wysłaną do czytelników.
36 spotkanie DKK
Na trzydziestym szóstym spotkaniu klubu w dniu 27 września omawialiśmy książkę hiszpańskiego pisarza S. Pajaresa pt.„Książka której nie ma”. Nasza kolejna lektura to ciekawa, ciepła i intrygująca powieść o książkach i miłości do nich, o pisaniu, tworzeniu, czytaniu i sensie życia. Jest w niej sporo ciekawych myśli o życiu i książkach, o urokach czytania i umiejętności cieszenia się tym, co się ma.
37 spotkanie DKK
Trzydzieste siódme spotkanie w dniu 25 października to dyskusja nad najsłynniejszą książką Stanisława Lema ”Solaris”. Romantyczną historią o miłości, pełną niespodzianek,z porywającą akcją i wciągającą opowieścią na temat granic człowieczeństwa i szans porozumienia z Obcym. To wszystko inspiruje jednakowo wyobraźnię czytelnika oraz krytyków literatury.
38 spotkanie DKK
Trzydzieste ósme spotkanie w dniu 29 listopada poświęcone było klasyce polskiej powieści historycznej. Omawialiśmy na nim książkę Bolesława Prusa pt. Faraon.
39 spotkanie DKK
Trzydzieste dziewiąte spotkanie w dniu 20 grudnia poświęcone było opowiadaniom Jacka Cygana "Przeznaczenie, traf, przypadek". Autor, niezrównany poeta polskiej piosenki, mierzy się z inną formą literacką, a jego utwory dotykają tego, co nieuchwytne, ale dla nas najważniejsze.
40 spotkanie DKK